Prečo vetranie s rekuperáciou?

09.03.2024

Zamedzíme vzniku plesní, šíreniu zápachov a prenikaniu peľových častíc...

Prečo je riadené vetranie tou správnou voľbou? Pri starších typoch objektov bolo vetranie riešené v princípe prirodzene, či už netesnosťami okien, alebo celkovou konštrukciou stavby. V súčasnosti však bývajú nové stavby väčšinou dokonale utesnené, pričom vlhkosť a negatívne vplyvy, ktoré vznikajú vo vnútornom prostredí, v danom objekte aj zostávajú. Použitím centrálneho vetracieho systému je prevencia Vašej zdravej klímy domova.

Je potrebné si uvedomiť, že len pri temperovaní objektov sú určité teplotné hranice, kedy sa automaticky zráža vlhkosť, ktorá je obsiahnutá vo vzduchu. Hodnota, kedy sa začína tvoriť pleseň, je niekde pod 16 stupňov Celzia v interiéri. Keď je táto hodnota pod 13 stupňov, automaticky sa rosí vlhkosť v danom priestore. Riešením je použitie rekuperácie, ktorá "vyrovná" vlhkosť v priestoroch tým, že do objektu privádza vždy čerstvý vzduch a odvádza ten odpadový...

Centrálny vetrací systém dokáže pomôcť aj tým, že vzduch, ktorý vstupuje do objektu, sa filtruje, čím sa zabraňuje vnikaniu rôznych peľových častíc do objektu. Redukuje sa aj prašnosť v priestore, ako aj hlučnosť v rámci objektu, keďže nie je treba otvárať okná. Dôležitým aspektom je to, že sa odbúrava šírenie zápachov.